


| Parameter | Value |
|---|---|
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 20 V |
| Max Collector Current | 9 A |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Emitter Base Voltage (VEBO) | 7 V |
| Collector Base Voltage (VCBO) | 70 V |
| Power Dissipation | 3 W |
| Gain Bandwidth Product | 160 MHz |
| RoHS | Compliant |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 200 mV |
| Packaging | Reel |
| Transistor Type | NPN |
| Max Cutoff Collector Current | 50 nA |
Stock: 353
Distributors
pcbx
Unit Price$0.84221
Ext.Price$0.84221
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.84221 | $0.84221 |
| 10 | $0.68650 | $6.86500 |
| 25 | $0.63226 | $15.80650 |
| 50 | $0.58231 | $29.11550 |
| 100 | $0.53631 | $53.63100 |
| 300 | $0.51210 | $153.63000 |
| 500 | $0.48898 | $244.49000 |
| 1000 | $0.46599 | $465.99000 |
